Avengers: Endgame - Yenilmezler 4 Film İncelemesi

Bir döneme damga vurmuş çizgi süper kahramanların evrenini beyaz perdeye taşıyan Marvel projesi, yolculuğuna 2008 yılında ilk Demir Adam (Iron Man) filmiyle başlamıştı. O günden bu güne dek vizyona giren toplam 22 filminin her biri konu itibariyle geri planda birbiriyle bağlantılıydı.

Avengers: Endgame - Yenilmezler 4 Film İncelemesi

Avengers Endgame - Yenilmezler 4 izle

Avengers Endgame tam 11 yıllık, 22 farklı filmden oluşan çok uzun soluklu serüvenin ön perdesi olacak. Üstelik filmlerin dışında TV Spot’ları, TV ve diğer platform dizileri de katılınca buraya gelecek kadar konuyu takip edebilmek için izleyicinin çok fazla saatini harcamak zorunda olduğu bir gerçeği var. Hal böyle olunca konusunun ilgi çekici olması, merak uyandırması ve başarılı oyunculuklarının dışında sadece bu yönüyle bile merakla beklenen bir film. Marvel Sinematik Evreni’ nin 3.aşamasının son filmi olacak ve sonrasında yeni bir evreye geçiş yapılacak olması da filmin bu denli merak uyandırmasında önemli bir etken. Türkiye’ de 25 Nisan ile birlikte yabancı film izlemek isteyenlerin ve meraklı bekleyişlerin sona ereceği film için Marvel Sinematik Evreni’ ni pek tanımayanlar için kısa bir özet geçelim;

Bir döneme damga vurmuş çizgi süper kahramanların evrenini beyaz perdeye taşıyan Marvel projesi, yolculuğuna 2008 yılında ilk Demir Adam (Iron Man) filmiyle başlamıştı. O günden bu güne dek vizyona giren toplam 22 filminin her biri konu itibariyle geri planda birbiriyle bağlantılıydı. Bu filmleri henüz izlememiş olanlarsa altyazılı film izle aracılığıyla online platformda da izleme şansına sahip olabiliyor. Kimisinde küçük detaylarla kimisinde “Post Credits” olarak isimlendirilen jenerik sonrası sahnelerle geri planda ana bir konuyu yürüttü. Tüm bu gelişim bir önceki film “Avernger: Infinity War (Sonsuzluk Savaşı)” ile birleşmişti. Sürekli filmlerde küçük detaylar olarak geçen “Güç Taşları”, “Sonsuzluk Eldiveni” ve büyük güç “Thanos” gibi detaylar Sonsuzluk Savaşı’nda tam olarak netlik kazanmıştı fakat bu kez de filmin sonunda büyük bir şok yaşatmıştı. Süper kahramanlarımızın büyük çoğunluğu ve hatta evreninin yarısı Thanos’ un tek bir parmak hareketiyle yok olmuştu. Vizyona girecek ve altyazılı film izleme seçeneği ile internette yer alacak Endgame ise bundan sonraki süreci bizlere aktaracak.

medyaURL2

Marvel Evreninin En Uzun Filmi

Koskoca 22 filmde ayrı ayrı izlediğimiz ve çok sevdiğimiz süper kahramanlarımızın yaşadıkları bunca şeyden sonra bir araya geldiklerinde kısa bir film çekilmesi pekte mümkün olmaz. Önem taşıyan yan karakterleriyle bile film onlarca karakteri bünyesinde barındırıyor. Haliyle filmin uzun olacağı tahmin ediliyordu. Nitekim AMC tarafından yapılan açıklamada ve filmin ön tanıtımlarında film süresinin 3 saat 2 dakika olacağı açıklanmıştı. Aslında çok uzun gibi görünse de herkesin sevdiği karakterleri bol bol görebilmesi için bile daha uzun olsa yeridir. Nitekim Marvel, Avengers: Infinity War planlamasında 2 bölüm şeklinde vizyon düşünüyordu. Endgame filmi de Infinity War’ ın bir nevi 2. bölümü şeklinde vizyona giriyor. Vizyona girdiğinde ise Sinemapix olarak sitemizde izlenebilecek.

Kaptan Marvel’in Rolü Çok Önemli

Marvel Sinematik Evreni’ne katılan son süper kahraman olan Captain Marvel (Kaptan Marvel), 2019 yılında vizyona giren solo filmiyle seyirciye kendisini tanıtmıştı. 90’lı yıllarda geçen film önceki filmlerden bağımsız bir konuya sahipti. Kaptan Marvel’ in nasıl bu noktaya geldiğini izleyiciye aktarmak amacıyla yapılan filmde ağırlıklı olarak “Kree- Skrull” savaşını izlemiştik. Ancak “Post Credit” sahnesiyle Avengers ekibimizle bağlantısı sağlanmıştı. Nitekim Infinity War filminin sonunda da Nick Furry, elindeki bir iletişim aygıtıyla Kaptan Marvel’e acil durum bildirisi göndermişti. Kaptan Marvel sadece saniyeler içerisinde devasa bir uzay gemisini parçalayabilecek düzeyde bir güce sahip. Hatta onun bu gücünü Hulk ve Thor’la kıyaslayabileceğimiz gibi onlarında ötesinde bir güç olduğunu söylemek çok yanlış olmaz. Çünkü Kaptan Marvel başlı başına “kozmik” bir güç. Bu filmi izlememiş olanlar için sitemizden altyazılı olarak filmi izleme şansınız bulunuyor.

Bazı Karakterlerin Akıbeti Bilinmiyor

Infinity War filminde Thanos’ un parmak şıklatmasından sonra evrenin yarısı yok olmuştu. Avengers ekibinden  Iron Man, Thor, Hulk, Captain America, Black Widow ve Hawkeye ve rakun hayatta kalmıştı. Doctor Strange, Spider Man, Vision, Black Panther, Scarlet Witch gibi önemli karakterler yok olmuştu. Ancak bazı karakterlerin akıbetinin ne olduysa hiç bilinmiyor. Onlara ne olduğunu ancak Yenilmezler son filmi ile görebileceğiz.

Avengers: Endgame - Yenilmezler 4 Film İncelemesi

Binlerce Farklı Teori Üretildi

Avengers Endgame filminde tam olarak neler olacağı, hangi karakterlerin neler yapabileceği konusunda direkt bilgi vermek mümkün değil. Çünkü Marvel ve Russo Kardeşler filme dair çok büyük bir gizlilik yürüttü. Hatta her zaman yaptığı gibi fragmanlar ve afişler/görseller üzerinde oynadıkları da biliniyor. Tüm tablo böyle olunca oyuncuların ağızlarından kaçırdıkları küçük detaylar, karakterlerin özellikleri gibi tamamen resmi bir bilgiye dayanmayan binlerce teori Marvel Sinematik Evreni hayranları tarafından türetildi. Aynı teoriler Infinity War içinde yapılmıştı ve bunlardan sadece 1-2 tanesi hemen hemen tutmuştu ki, binlerce teori söz konusu olunca illa ki bir yerinden doğruyu bulması kaçınılmaz oluyor. Bu teorilerden hangisinin doğru olacağını ise ancak film yeni vizyona girdiğinde öğrenebileceğiz.

Bazı Oyuncuların Sözleşmesi Bitiyor

Vizyona girecek Avengers: Engame ile birlikte bazı süper kahramanları canlandıran oyuncuların Marvel ile yapmış olduğu sözleşmeleri sona eriyor. Üstelik bu süper kahramanlarda Yenilmezler takımının en önemli isimlerinden oluşuyor. Örneğin Kaptan Amerika rolüyle büyük bir beğeni toplayan Chris Evans, Thor karakterine hayat veren Chris Hemsworth ve neredeyse Marvel Evreni için beyaz perdede bel kemiği haline gelen Iron Man karakterine hayat veren ve onunla bütünleşen Rovert Downey JR. ‘ın sözleşmesi kesin olarak biten oyuncular arasında bulunuyor. Bu açıdan bu karakterleri en azından bu oyuncularla görebileceğimiz son film olabileceğinden vizyona girdiği anda Sinemapix’ de filmi izle ’yebilirsiniz.

Avengers Endgame’ de After Credits Sahnesi Yok

Filmin ABD, London ve Uzakdoğu’da yapılan ön tanıtımları ve başlayan gece yarısı ilk ön gösterimlerinden gelen spoiler sayılmayacak nitelikteki tek haber ise filmin after credits sahnesinin olmadığı oldu. Bu aslında hem şaşırtan hem de beklenen bir durumdu. Şaşırtması yönünden her bir Marvel filminde bir veya iki adet yazı sonrası sahne bulunuyordu. Hatta geçmiş dönem sinema dünyasında çokça tercih edilen bu yöntem bir dönem tamamen unutulmuştu. Marvel bu uygulamayı tekrardan canlandırmayı başarmıştı. Bu açıdan Endgame sonunda bulunmaması şaşırtıcı nitelikte. Ancak beklenmesi ise filmin ilk üç evreninin sonu olmasıdır. Marvel, Endgame sonrasında gelecek Spider Man: Far From Home ile dördüncü evreye geçecek. Bundan sonraki dördüncü evrede Marvel yeni bir döneme girecek ve bu döneme dair ne olacağına dair pek bilgi bulunmuyor. Bu yüzden geleceğe dair verilebilecek bir bilgi bulunmadığından, film sonrası sahne bulunmuyor. Yenilmezler son filmi vizyona girer girmez, Sinemapix ’e bekleriz.

Son Söz: Aksiyon ve Duygusallık Bir Arada Olacak

Önceki filmde yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda filmin başında duygusallığın tepe noktasında olacağını beklemek yanlış olmaz. Bununla birlikte filmin sonrasında fragmanlardan da görüldüğü gibi kabullenmek yerine girişecekleri mücadele dolu dolu bir aksiyon film izle ‘yeceğimiz kesin. Ancak 3 saatlik filmin ilerleyen anlarında neler yaşanacağına bağlı olarak üzüntüden ya da mutluluktan ağlatacak mı yoksa eğlenceli sahneleriyle güldürecek mi daha önceki filmlerde olduğu gibi net bir şey söyleme şansı bulunmuyor.